Pohlavní nemoci

Hřebčí nákaza

Hřebčí nákaza je pohlavní nemoc koní a jednokopytníků vůbec. Probíhá ve třech fázích. V první se objevují katary sliznic pohlavního ústrojí a jejich zduření spojené se žlutavým výtokem. Ve druhé fázi se kdekoli na těle objevují okrouhlé otoky (koláčovité skvrny) a depigmentace (ztráta kožního barviva) na vulvě nebo předkožce znaky anémie. Ve třetí fázi se ztrácí citlivost kůže, dochází k poruchám nervového systému a k ochrnutí svalstva.
Nemoc se přenáší pohlavním stykem. Jejímu šíření se zabraňuje inseminací. Onemocnění koně hřebčí nákazou se musí hlásit veterinární správě. Koně nakažení touto nákazou se musí vyřadit z plemenitby a na krk se jim vypálí HN.

 

 

Virové zmetání klisen

Virové zmetání klisen začíná nenápadně katarem dýchacích cest, zvýšenou teplotou, někdy horečkou, malátností, nechutenstvím, popřípadě mírným kašlem nebo mírnými otoky. Nozdry bývají suché někdy popraskané. Březí klisny s touto nemocí zmetají ("potratí"). Virové zmetání je velmi nakažlivé a způsobuje až 90% potratů. Největší nebezpečí hrozí klisnám v druhé polovině březosti. Zmetky hříbat vycházejí v plodových vodách, které jsou pro šíření nemoci velmi nebezpečné. Pokud se narodí hříbě živé, začne po malé chvíli otevírat ústní dutinu, jako by lapalo po vzduchu a během několika minut uhyne. U klisen, které zmetaly, nedochází k následkům či komplikacím. Takové klisny naopak získávají imunitu proti virovému zmetání a lehce zabřezávají. Chránit klisnu můžeme očkováním.