Nemoci kopyt

Kuří oka

se objevují daleko častěji na předních nohou. Kuří oko je zhmožděnina chodidla v úhlu tvořeném stěnou kopyta a rozpěrkou (což se nazývá "sídlo kuřího oka"). Kuří oka jsou způsobena tlakem a mohou vzniknout v důsledku zaklínění kamene, chybného okování nebo ponechání podkovy příliš dlouho. Podkovu pak musíme sejmout a světlou rohovinu odříznout. Situace se může zkomplikovat zanesením infekce, kdy je nutno přikládat obklady. Tlak lze uvolnit pomocí podkovy, u níž je spodní plocha patky snížena, aby se nedotýkala země.

 

 

Zchvácení kopyta

je bolestivé onemocnění způsobené zánětem kopytní škáry. Kopyto je horké a kůň se staví do typického postoje protaženého dozadu, aby odlehčil předním nohám. Přestože patologická příčina není dosud zcela známa, je tato choroba spojena s přílišným přepětím a přítomností zánětových toxinů, které ničí cévy, zvláště v nohou. Je často důsledkem špatného krmení - klasickým příkladem jsou příliš tlustí ponyové s příliš dlouhýma nohama, pasoucí se na příliš bohatých pastvinách - ačkoliv může být způsobena také nevypuzením placenty po porodu. Veterinární péče je nezbytná. Je-li příčinou choroby krmení, může veterinář doporučit projímadlo. Kůň by mě zůstat v boxu (říká se, že písek ulevuje od bolesti, neboť poskytuje podporu pro kopyto), a jestliže má nadváhu, bude mu předepsána odpovídající dieta. Při tomto onemocnění hrozí nebezpečí otočení kopytní kosti. Kromě nejmírnějších případů, kdy můžeme koně pomalu vodit, měl by mít klid v boxu. Dobrá péče o kopyta je rozhodující. Korekční úprava pomůže obnovit strukturu kopyta do normálního stavu a omezí rotaci kopytní kosti. Také lze použít speciálně upravené podkovy.

 

 

Hniloba rohového střelu

Příčinou hniloby střelky je nedostatečná péče o kopyto a vlhká podestýlka, která bývá v hlubokých stájích. Hnilo ba je rozpad rohového střelu v kašovitou, šedozelenou, silně zapáchající hmotu. Při pokročilejším stupni hniloby střelky kůň kulhá. Léčení spočívá v každodenním čištění rohového střelu vyškarabováním kopyt. Střelka se natírá dřevitým dehtem nebo se zasypává modrou skalicí a ucpává koudelí. Nejlepší prevencí před hnilobou je každodenní čištění kopyt a suchá podestýlka, jakož i pobyt koní ve výbězích a na pastvině. Koni můžeme zespodu kopyto dehtem natírat i preventivně, zvláště pokud nejsou podmínky zcela vyhovovující.

 

 

Podotrochlóza

je pravděpodobně způsobena špatnou stavbou kopyta a nebo nárazem při těžké práci. Na kosti se objevují kostní člunkovité výrůstky, které působí jako opora pro natahovač, než se šlacha přichytí ke spodní části kopytní kosti. Ve většině případů jsou zasaženy obě přední nohy. Kůň s onemocněním střelkové kosti klade kopyto na zem nejprve přední částí, aby se vyhnul tlaku na postiženou oblast. V raných fázích se při práci žádné příznaky neprojevují, ale jak choroba pokračuje, kulhání se stává intenzivnějším. Postupně začíná kůň stále častěji zakopávat. Přestože je tato choroba nevyléčitelná, používá se řada metod ke zmírnění bolesti. Korektivní kování pomáhá zvýšit patu a snížit otřesy střelkové kosti. Koni můžeme podávat protisrážlivé a protizánětlivé léky. Rovněž bývá účinná léčba laserem a ultrazvukem.

 

 

Ostitida kopytní kosti

je zánět kopytní kosti. Je často důsledkem silného otřesu, ale může se objevit i jako následek zchvácení kopyta nebo po bodné ráně do chodidla kopyta. Většinou postihuje obě přední nohy a kůň má při pohybu sklon se belhat. Odvápnění kosti je viditelné na rentgenovém snímku. Pečlivé kování může ulevit od bolesti, i když onemocnění samo je většinou nevyléčitelné. Lze použít i laser a ultrazvuk.

 

 

Osifikace

je abnormální růst kosti, který se objevuje uprostřed spěnky (horní kroužek) nebo kolem korunky (dolní kroužek). Většinou je způsobeno úrazem. Noha je oteklá a horká a kůň může mít zkrácený krok a při rychlém otočení napadat. V méně vážných případech může pomoci klid v boxu. Některé vážnější případy mohou být nevyléčitelné, ačkoliv koně často pokračují v práci, jestliže jsou jim podávány protizánětlivé léky.

 

 

Rozštěp

je prasklina okraje stěny kopyta a může se objevit kdekoli mezi korunkou a spodní hranou kopyta. Rozštěpy se mohou objevit v důsledku zranění, špatné stravy, vyschnutím kopyta (například ve velmi suchém podnebí), přílišného rašplování při kování nebo zanedbání pravidelné úpravy kopyta kovářem. Je-li rozštěp vážný, může kůň kulhat. Kovář může postup rozštěpu zastavit vytvořením drážek v kopytě a izolaci praskliny. Rovněž lze použít kovové svorky nebo v případě velmi hluboké praskliny i speciální lepící hmotu. Jelikož se prasklina otevírá, když je zatížena při kladení nohy na zem, je možné ho okovat podkovami s úchytkami.

 

 

Oddělování kopytní stěny

je takový stav, kdy se stěna kopyta odlučuje v místě bílé čáry od chodidla. Může být důsledkem zhmoždění přední části kopyta nebo tlaku čapky podkovy. Někdy následuje po zchvácení kopyta. Léčba spočívá ve vyčištění prohlubně a vyplnění koudelí. Kovář upraví kopyto a oková takovým způsobem, aby při pohybu nedocházelo k dalšímu poškození.

 

 

Kostnatění kopytní chrupavky

vzniká, jestliže se boční chrupavka kopyta osifikuje a mění v kost. Osifikovanou chrupavku můžeme nahmatat na rozhraní chlupů a kopyta v místě korunky. Kostnatění je většinou způsobeno úrazem. Nejnáchylnější jsou těžcí a teplokrevní koně. Kůň může kulhat během osifikace a někdy tento stav přetrvává i po zkostnatění díky tlaku na stěnu kopyta. Tento stav většinou nevyžaduje jinou léčbu než dlouhotrvající klid, jestliže však kulhání přetrvává, kovář může uvolnit kopyto korekčním okováním a vytvořením drážek na koptě, které umožňují rozpínání.

 

 

Rakovina kopytní rohoviny

je způsobena špatným vedením stáje (špinavou podestýlkou a nedostatečným čištěním kopyt). Snadno ji rozpoznáme podle ošklivého zápachu vycházejícího ze střelu, který je vlhký a s tmavým výtokem. Zasažená oblast střelu se musí otevřít, nechat dýchat a léčit antibiotiky.

 

 

Tvrdá kopytní rohovina

Pokud je kopytní rohovina příliš tvrdá a vyschlá, může se začít odlamovat. Nedostatečná péče o kopyta bývá většinou příčinou suchých kopyt. Pravidelným potíráním kopyt olejem zamezíme přílišnému vysychání rohoviny. Pokud rohovina špatně a pomalu roste, můžeme ji ošetřit některým z mnoha preparátů, které růst podporují.

 

 

Měkká kopytní rohovina

Pokud je rohovina příliš měkká a drolí se, musíme zamezit tomu, aby se vlhkost vpíjela do kopyt. Toho docílíme pravidelným nanášením tuku na suchá kopyta. Nejlepší prevencí je však čistá a suchá podestýlka.

 

 

Nášlap

vzniká našlápnutím koně na ostrý předmět, například na hřebík, který pronikne rohovinou až do škáry kopytní. Častěji se vyskytuje na zadních nohách. Přední nohy při chůzi většinou vyhrábnou ostrý předmět na povrch a zadní na něj našlápnou. Nebezpečná jsou zejména poranění na zadní straně střelky, neboť může vzniknout chronické kulhání. Ostrý předmět musíme ihned odstranit. Pokud rána krvácí, musíme zabránit tomu, aby se do ní nedostala nečistota. Přivolaný kovář seřízne kopytní rohovinu okolo poranění a ránu dezinfikuje. Případně může být nutné koně přeočkovat protitetanovou injekcí.