Nemoci oči,nosu dutiny ústní

Vozhřivka

Vozhřivka, nazývaná také ozhřivka, je infekční, velmi nebezpečná nemoc, která se přenáší i na člověka. U nás se nevyskytuje. Dosud se s ní lze setkat v Polsku, na Balkáně a zvláště na Středním východě. Importovaní koně proto musí mít průkaz o diagnostickém negativním nálezu již ze země původu a v ČR se musí provést další očkování. Koně jsou po přivezení umístěni do karanténní stáje.
Vozhřivka se projevuje po nákaze sekretem nemocných koní za 3 - 5 dnů ve formě kožní, nosní a plicní. V prvním případě se postupně tvoří na různých místech v oblasti mízních uzlin malé nádorky, které se pak rozpadají v otevřené vředy. Ty mají rozeklané okraje, špekovitou spodinu a hnis smíchaný s krví. Při nosní vozhřivce bývá vedle zvýšené teploty jednostranný výtok z nosu, který nejdříve hlenovitý, později žlutý, hnisavý a smíšený s krví. Mezičelistní uzliny jsou zduřelé, tvrdé a k jejich zhnisání na rozdíl od hříběcí nedochází. Při plicní formě se teprve později objeví i dušnost.
Vozhřivka je nevyléčitelná a je také zakázáno ji u nás léčit. Koně s touto nemocí se musí nechat utratit a celé prostředí spolu s dalšími běžnými opatřeními se musí důkladně desinfikovat.

 

 

Katarakta – zákal oční čočky

První podezření na onemocnění můžeme získat pozorováním koně, protože kůň se jinak k neznámým osobám přibližuje nezvykle blízko a to zvláště z jedné strany. Oko může mít bělavou barvu nebo vypadal jako zakalené. Zákal oční části snižuje prostupnost světla na sítnici. Katarakty se objevují převážně u starších koní. Mohou ovšem postihnout i hříbata. Některé z nich jsou totiž dědičné.
Čočku z oka chirurgicky odstraníme. To koni vrátí aspoň trochu zrak, avšak jeho schopnost rozlišovat detaily je trvale omezena. Žádná jiná léčba není účinná.

 

 

Konjunktivitida – zánět očních spojivek

Spojivky kolem oka jsou zarudlé a nateklé. Obvykle zjistíme i výtok z oka. Ten je zpočátku vodnatý, později přechází v hnisavý. Způsobuje to podráždění oka cizím tělesem (kousek slámy) nebo šamponem. Konjunktivitida může způsobit také infekce. Koni oko dobře prohlédneme a odstraníme z něj všechna viditelná cizorodá tělesa. Není-li zasažena rohovka, stačí mast s kortikosteroidy, která zánět potlačí. Infekci zlikvidují antibiotika.

 

 

Sinusitis – infekční zánět vedlejší nosní dutiny

Na postižené straně se objeví hnisavý výtok z nozdry, který pochází z vedlejší nosní dutiny. Při poklepu prstem v místě dutiny se ozývá temný a plný zvuk (na rozdíl od dutého, který vydává zdravá nosní dutina). Nejčastější příčinou je zásah zubního kořene – kořeny stoliček zasahují totiž až do nosních dutin. Hnis musí ven. Toho docílíme tak, že odstraníme zub, jehož kořen zasahuje do dutiny. Pravidelnou péčí o chrup koně můžeme této nemoci předejít.

 

 

Krvácení z nozder

Krev, která někdy pochází i z hlouběji uložených částí dýchací soustavy koně, vytéká někdy ven z nozder. Koně, kteří trpí krvácením z plic. Koně, kteří trpí krvácením z plic, k němuž dochází během zátěže, se může objevit až v nozdrách. Také nádor na nosní dutině může způsobit masivní krvácení nozder. Není-li krvácení příliš veliké, zastaví se samo po zklidnění koně. Vždy však musíme najít a odstranit tento jev! Pobytem na čerstvém vzduch a nižší zátěží lze tento jev minimalizovat.

 

 

Onemocnění vzdušného vaku – rozšířeniny Eustachovy trubice

Je to podkožní zduření, které se objevuje pod uchem za obloukem čelisti. Vzdušný vak může být vyplněn krví nebo hnisem, které vytékají ven, pryč…. A to oběma nozdrami. Ve vzdušném vaku se leckdy usídlí i infekce. Může být i porušena stěna některé z velkých cév vstupujících do mozku. Je nutný chirurgický zákrok, který koni zachrání i život.

 

 

Nemoci zubů

Kůň má sníženou výkonnost, špatně snáší tlak udidla. Krmivo mu vypadává, nebo je zcela odmítá. To jsou základní příznaky nemocí zubů. Může za to absces vyvolávající bolest zubu. Ostré hrany stoliček způsobují zranění jazyku a dásně. Všechny ostré hrany musíme odstranit rašplí, nebo zub úplně vytrhnout. Kontrolujeme-li chrup alespoň jednou ročně, předcházíme tomuto nepříjemnému problému.

 

 

Problémy spojené s uzděním

Kůň není ochoten zatáčet na jednu stranu nebo při tahu za jednu stranu hází hlavou. Na dásních bezprostředně před stoličkami mohou být vřídky. To je částečně protože někteří koně mají velice citlivou hubu a z druhé části je to způsobeno špatným uzděním. Když se toto stane na vyjížďce, sesedneme a zkontrolujeme nauzdění. Po návratu pořídíme méně ostré udidlo.