Skokové ježdění

 

Před koncem devatenáctého století nebylo skákání v jezdeckém světě v módě. Prvními skokovými soutěžemi byly vlastně lovecké zkoušky. Královská dublinská společnost připravila soutěž ve skákání do výšky i dálky v Leinster Lawn, v Dublinu roku 1865, a to je první záznam o takové organizované soutěži. O rok později se skoková soutěž zařadila jako"concours hippique" na Pařížské výstavě, ale to byl spíše přespolní závod.

Vývoj pravidel
Pravidla se postupně vyvíjela a zprvu byla velice složitá. V Británii a v Americe se užívaly žerdě nebo kladiny ještě podle pravidel z doby před druhou světovou válkou. Žerdě zůstávaly na vrcholu překážky a jejich shození se trestalo. Systém komplikoval rozdíl mezi shozením přední nebo zadní nohou. Po čase se systém doplnil a posuzování zpřesnilo.
Po druhé světové válce se začala užívat mezinárodní pravidla. Čas se stal důležitým samostatným faktorem a dodal závodu napínavost. Jasná nová pravidla poskytují divákům lepší možnosti při sledování soutěže.

Základní soutěže
Nejdůležitější mezinárodní soutěží jsou podle pravidel FEI olympijské hry, které se konají každé čtyři roky. V letech mezi olympiádami se každoročně koná Světový pohár a mistrovství světa. Existují také evropské a americké Národní poháry a řada dalších podniků, které se konají každoročně. Prezidentův pohár získává země s nejvyšším počtem bodů z Národních pohárů tohoto roku. Soutěže jsou odstupňovány od základního stupně, až po velmi těžké (TT) pro pohár národů. Kromě toho existují také zvláštní soutěže, např. skok mohutnosti, bariérové skákání apod. Parkurové skákání je nejen ve světě, ale i u nás velmi oblíbenou, divácky vděčnou disciplínou. Kolbiště bývají v krásném prostředí a architektonické pojetí se stále obměňuje, takže divák nachází vždy něco nového.

Trestné body

 

1. neposlušnost 3 body
2. neposlušnost 6 bodů
3. neposlušnost vyloučení
shození překážky 4 body
pád koně, jezdce nebo obou 8 bodů
nedodržení času čtvrt bodu za každou sekundu
nedodržení času při skákání na čas 1 bod za každou sekundu
překročení časového limitu vyloučení

hřebec Faraday působící v stáji Mustang

 

Základní kategorie ve skokovém sportu

 

Označení kategorie Maximální výška překážky
Z 100 cm
ZL 110 cm
L 120 cm
S 130 cm
ST 140 cm
T 150 cm
TT 160 cm