Jezdecké hry

 

Jezdecké hry jsou určeny především pro mladší generace, ale můžou se jich účastnit i dospělí. Energie, nadšení a hbitost, které tento sport vyžaduje, je předurčují především pro děti a jejich ponye. Krása těchto her spočívá v tom, že se zde uplatní pony a jezdec jakéhokoliv typu a schopností. Jezdecké hry lze zorganizovat jen pro několik přátel nebo to může být forma místních, národních i mezinárodních šampionátů, které podněcují velkou rivalitu mezi jednotlivými zúčastněnými kluby, jednotlivci i asociacemi. Ať jsou to hry organizované na jakékoli úrovni, pomáhají rozvíjet jezdecké dovednosti, sebedůvěru při ovládání sama sebe i koně a, co je nejdůležitější, vědomí, že ježdění na koni je zábava.

  • JAK JEZDECKÉ HRY VZNIKLY
    Tento sport, který je nyní provozován téměř výhradně dětmi, byl původně určen pro dospělé. Hry, jak je známe dnes, původně vznikly v Indii. Říkalo se jim Gymkhany, což lze přeložit jako gymnastické nebo atletické cvičení na koňském hřbetě. Slovo gymkhana se teď při popisu tohoto sportu využívá v řadě států světa. Příslušníci britské armády, kteří měli na konci minulého století v Indii své základny, tuto hru přejali, ačkoli závodili na oslech, mulách a velbloudech. Hry jako "Polibek dívce", "Přibíjení kolíků" nebo "Ukradený klobouk" byly velmi oblíbenými a veselými způsoby sportovního vyžití, které nejen pomáhaly udržet zdatnost a pružnost koně i jezdce, ale i prohloubit vojenskou soudržnost.
    Když se vojáci vrátili do Británie, přivezli s sebou i tyto hry, které se ujaly především mezi dětmi, neboť jejich drobní ponyové se ukázali být pro tyto účely ideální. Pony Club, který vznikl v roce 1929 a rychle se stal mezinárodní organKlasická hra o židle obohacená o zapojení koníkůizací s více než 100 000 členů, rozšířil tyto hry do celého světa. Hry se nyní hrají ve více než 25 zemích světa na národní i mezinárodní úrovni.
    Ti, kteří se nechtějí her vzdát ani po překročení limitujícího věku mohou vstoupit do International Mounted Games Association. Ta pořádá každoročně mistrovství světa v jednotlivých členských zemích a členy asociací a členy asociací můžete zůstat až do 21 let.
    Další příležitosti k těmto hrám skýtají místní přehlídky, kde existují kategorie pro nejmenší i starší děti.

 

  • HRY
    Jak brzy zjistíte, lze vymyslet nespočetné množstí jezdeckých her. Nejpestřejší nabídku, kterou využívá na národních a mezinárodních soutěžích, má jistě Pony Club. Má knihu pravidel - aby se předešlo nedorozuměním v mezinárodních vztazích - včetně pravidel vztahujících se na oficiální mezinárodní návštěvy. Kromě toho, že jezdecké hry mají přinést hlavně zábavu, mohou se stát silně konkurenční záležitostí, takže je jednodušší se předem dohodnout na přesných pravidlech. Uvádím zde výber těch nejznámějších her. Většinu z nich lze upravit tak, aby se hodily pro závody jednotlivců i družstev, ale nemyslete si, že se jich musíte přesně držet. Zapojte vlastní fantazii.
  • Závody v pytlích
    Co nejrychleji dojeďte na druhou stranu jízdárny, kde je připraven prázdný pytel. Seskočte z ponyho, vlezte si do pytle a snažte se nejrůznějšími způsoby dostat zpátky na druhou stranu. Přitom neustále držte ponyho za otěže. Můžete se např. opřít ponymu o kohoutek, což vám pomůže držet rovnováhu a vzpřímený postoj. Druhou rukou držíte v pase pytel. Skákejte kupředu tak, aby kůň nesl většinu vaší váhy. Ještě zábavnější variantou je závod s velkými pytli. Čtyři členové družstva dojedou na vzdálený konec jízdárny, kde pátý drží velký pytel. Ten převezme ponyho a zbylí čtyři si vlezou do pytle a snaží se dostat hromadně zpátky.
  • Závod s koštětem
    K tomuto závodu potřebujete umět řídit dva ponye najednou. Jedete na svém ponym a druhého vedete za sebou v řadou ohebných kolíků. V určitém bodě si majitel nasedne na volného ponyho a ponyho dalšího účastníka vede za sebou přes kolíky nazpátek. Tak to pokračuje, dokud nejsou všichni soutěžící na svých ponyích v cíli.
  • Velké prádlo
    Dvojice jezdců jede k prádelní šňůře a nese mezi sebou koš s prádlem. Prádlo pověsí jedou zpátky, kde předají koš další dvojici. Ti musí opět dojet ke šňůře, prádlo sundat a přivézt zpátky do cíle.
  • Závod s provazem
    Co nejrychleji projíždíte řadou tyčí a v ruce nesete asi metr dlouhý kus provazu. Na konci trasy popadne konec provazu další spoluhráč z družstva a vracíte se společně zpátky. Na druhém konci pustíte svůj konec provazu, který převezme další hráč. Druhý a třetí hráč pak drží provaz a snaží se ho co nejrychleji dopravid na druhou stranu jízdárny skrz kolíky atd. Dejte pozor, aby váš pony nešlapal na paty svému kolegovi vepředu.
  • Závod s balonky
    Ke sloupku se přiváže určitý počet balonků. Vaším ůkolem je co nejrychleji dojet ke sloupu, jeden balonek sundat, vrátit se zpět a předat ho spoluhráči. Ten s ním uhání opět ke sloupu, kde sejme druhý balonek a oba je předá dalšímu spoluhráči. Hry pokračuje tak dlouho, dokud do cíle nedojede hráč se všemi balonky.
  • Rybářský závod
    Dostanete rybářský prut, což je ve skutečnosti dřevěná tyč s háčkem na konci. Cváláte k sudu plnému dřevěných rybiček a snažíte se je zachytit za kovové očko. Pak se vrátíte ke startu a pověsíte ji na věšák. Poté se vydá k sudu další závodník z vašeho družstva, který se vrátí s rybičkou a tak dále, dokud nejsoui všechny ryby vychytány.
  • Závod s raketou a míčkem
    Musíte udržet míček na tenisové raketě, zatímco co nejrychleji projíždíte se svým poníkem řadou tyčí. Raketu a míček pak předáte svému kolegovi, který dělá totéž co vy.
  • Nášlapné kameny
    Přijede se svým ponym k řadě nášlapných kamenů - většinou jsou to obrácené kbelíky - sesednete a přejdete po nich, přičemž ponyho vedete po straně. Pak znovu nasednete a dojedete ke startovní čáře.
  • Ostrostřelcův závod
    Tento závod vyžaduje dovednost, aby pony zvládl na svém hřbetě dva jezdce. Na počátku závodu si sednete na ponyho bez sedla. Když zazní píšťalka váš kolega nasedne za vás a jedete až k určitému místu. Váš pasažér seskočí a měkkými míčky se strefuje do řady figurin, dokud jim nesrazí hlavy. Pak opět nasedne a společně se vrátíte k čáre, odkud vyrazí další dvojice.
  • Dračí závod
    Toto je jeden z nejpřitažlivějších závodů. Vyžaduje pracnou pomůcku ve tvaru draka, proto se většinou omezuje jen na větší šampionáty. Ústředním bodem závodu je figurina draka s připevněnými balonky. Pro větší efekt může vyfukovat chomáče kouře (to zároveň prověřuje poníkovu odvahu a důvěru ve vás). Jeden člen družstva představuje nešťastnou pannu, zajatou strašným drakem. Jeho kolegové jsou rytíři, kterí se snaží svého spoluhráče zachránit. Jako rytíř dojedete až k ní a dostanete od ní odznak, který připevníte na kopí. Pak se vydáte na draka a snažíte se propíchnout balonek. Když poslední rytíř propíchne poslední balonek, je panna zachráněna a přivedena na ponym k cílové čáře
  • Závody v ohybu
    Oproti dračímu závodu vyžaduje tato hra minimum pomůcek - jen řadu tyčí zatlučených do země v určitých intervalech. Se svým ponym musíte všechny kolíky objet, na konci se otočit nebo se vrátit stejnou cestou. Místo tyčí je možno použít sudy.
  • Závod se lžičkou a vajíčkem
    Se lžičkou s vařeným vajíčkem musíte projet řadou kolíků, aniž by vám vajíčko spadlo na zem a rozbilo se.

Jeden typ ode mě: Hry můžete různě pojmenovat, určitě bude znít lákavěji Přechod přes rozvodněnou řeku než Nášlapné kameny (vysvětlení můžete podat třeba následovně: Přes rozvodněnou řeku se dá přejít pouze po vyčnívajících kamenech, jelikož na člověka je proud příliš silný a on by se v něm neudržel.) Fantazii se v hrách Gymkhana meze opravdu nekladou!!!

To je jen malý zlomek toho, co vám jezdecké hry můžou nabídnout. Důležitější než samotné hry je příležitost, která může v dětech zažehnout jiskru zájmu, takže jejich nadšení pro koně a jízdu na nich, ať pro zábavu nebo pro sport, přežije i dobu dětských jezdeckých her.

!!! A na závěr některá důležitá pravidla !!!
Většina soutěží se koná pod patronací Pony Clubu. Je důležité si pamatovat, že:

  • Ponyové musí být alespoň 4 roky staří a nesmí měřit více než 144 cm.

  • Vážíte-li více než 53 kg i s oblečením musí váš pony měřit alespoň 125 cm

  • Váš pony musí mít uzdečku s nánosníkem a standardní sedlo, jezdecká sedla nejsou dovolena, stejně jako bičíky a ostruhy. Také nesmíte k pobízení používat dlaň nebo štafetový kolík.

  • Jezdci musí mít oficiálně uznanou bezpečnostní helmu s odpovídajícím upínáním.

  • Vítězem závodu je pony, který jako první překoná hlavou cílovou čáru.

  • Jestliže závod zahrnuje i vedení ponyho, je vítězem ten jezdec, který jako první překoná cílovou čáru za předpokladu, že stále ponyho vede. V závodě dvojice ponyů se umístění posuzuje od okamžiku, kdy hlava druhého poníka překoná cílovou čáru.