Dálkové ježdění

Dálkové jízdy se dělí na soutěžní trati a vytrvalostní závody. Vytrvalostní závody se jezdí na koních podléhajících velmi přísným veterinárním prohlídkám, což je typický rys moderních sportů. trati vytrvalostních závodů měří od 40 do 160 km, pokud se jedou v jednom dni. Dráhy delší než 160 km se musí absolvovat za dva dny. Soutěže se jezdí na určitou vzdálenost stanovenou rychlostí, asi 48 km tempem 11 až 13 km v hodině. I tady je povinný veterinární dohled.

Vytrvalostní zkoušky

První závody jednotlivců na koních, předchůdci tohoto sportu, se jezdily koncem 19. a začátkem 20. století jako vojenské jezdecké zkoušky zejména v Německu a Rakousko-Uhersku. Měly prověřit zdatnost a umění koně i jezdce, ale často se stávalo, že kůň byl uštván k smrti.

Vytrvalostní jízdy

Amerika je světovou velmocí ve vytrvalostním ježdění. Americkou základnou tohoto sportu je Vermontská stomílová, založená roku 1936. Tato třídenní jízda má přísná pravidla a slouží jako jezdecký test.Každoročně se v USA odjede na 500 závodů včetně slavné Stomílové jízdy západními státy známé jako Tevis Cup Ride. Je to patrně nejtvrdší vytrvalostní zkouška pro koně i pro jezdce na světě. První se jela v r. 1955 kolem Tahoe City v Nevadě do Auburnu v Kalifornii, přes Sierru Nevadu. Přes nesmírně náročný terén (cesta šplhala přes 2850 m vysoký zasněžený Squaw Pass a pak vedla do El Dorada kaňonu, kde teplota dosahovala 38 °C), nejlepším jezdcům netrvala cesta déle než 11 až 12 hodin. Australskou obdobou Tevisova poháru je Tom Quitly Ride. Jezdí se každoročně a přináší velké prémie. Vyžaduje zdatnost a pečlivý výcvik koně, což je pro tento sport podstatné.

Arabští koně

V Británii tento sport probojovávala Společnost pro chov arabů, která pořádala vytrvalostní jízdy mezi dvěma válkami. Arabští koně, čistokrevní i polokrevní, spolu s koňmi achaltekinskými ostatně dominují při všech vytrvalostních jízdách na celém světě. Britský šampionát vytrvalostní jízdy na 100 mil, Summer Solstice Ride, byl založen dvěma společnostmi, Endurance Horse a Pony Society. Velmi známá je také jízda Zlatá podkova (160 km) drsným exmoorským krajem. Tento závod není medailový, ale celý probíhá pod veterinární kontrolou a soutěžící koně nesmějí být pomalejší než 13 v hodině.